امین دهقان آماده حمله نهایی به اورست می شود

• شروع کننده موضوع rahele
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

rahele

راحله سادات
مدیر کل
مربی دوره
Credits
37
ریال
0ریال
امیرحسن احتشامی: امین دهقان کوهنورد در حال هم هوایی کوه اورست است تا حمله نهایی‌اش برای فتح بلندترین قلعه جهان را آغاز کند. این کوهنورد اصفهانی که در بیس کمپ اورست حضور دارد در چند روز گذشته به کمپ‌های یک و دو این قله صعود کرده و چند شب را آنجا مانده است. او حتی تا ارتفاع 6800 متری هم بالا رفته و به نزدیکی‌ها کمپ سه رسیده است. این شیوه صعود برای تطبیق بدنی کوهنوردان با شرایط آب و هوایی در ارتفاعات انجام می‌شود تا کوهنوردان دچار مشکل بدنی نشوند. دهقان طی روزهای آینده برنامه صعودش را دنبال می‌کند تا برای ورزش اصفهان تاریخ‌سازی کند. دهقان اگر با موفقیت این صعود را انجام دهد، نخستین کوهنوردی از اصفهان خواهد بود که بر فراز بلندترین قله جهان ایستاده است. دهقان در سال‌های گذشته رکورددار صعود قلل هفتگانه جهان در ایران بوده و در پاییز ۱۳۹۸ قله ماناسلو با ارتفاع ۸۱۶۳ متر را نیز به‌عنوان یکی از قلل بالای هشت هزار متر هیمالیا نپال صعود کرد. وی در همان سال صعود به اورست را چشم‌انداز نهایی خود عنوان کرده و از مسئولان تقاضا داشت تا با حمایت مالی این رویای بزرگ و عالی را به واقعیت تبدیل کنند. حالا در فاصله کمتر از دو سال دهقان با حمایت ویژه برند اکشن (تولیدکننده آدامس و پودرهای نوشیدنی)، شرکت فولاد مبارکه؛ شهرداری اصفهان؛ فروشگاه کوهنوردی سیاه کمان و شرکت قایا در راه صعود به اورست قرار دارد و مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به‌زودی پرچم ایران را در بلندترین قله جهان به اهتزاز درمی‌آورد. امین دهقان متولد سال ۱۳۵۸ است. او ازدواج‌کرده و دو فرزند دارد. دهقان مدرک کارشناسی مهندسی عمران گرفته و از سال ۷۱ عکاسی و کوهنوردی را شروع کرده است و در حال حاضر عضو اصلی و رسمی انجمن عکاسان ایران و عضو رسمی فدراسیون جهانی هنرهای عکاسی فیاپ است که از فدراسیون جهانی عکس لقب هنرمند ممتازEFIAP دریافت کرده و داور جشنواره بین‌المللی عکس خیام و عکس ادیان توحیدی بوده است. دهقان مربی رسمی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، درگذشته مدیر کمیته قهرمانان هیئت استان اصفهان و دبیر هیئت کوهنوردی استان اصفهان بوده است. این صعود دشوار برای دهقان هزینه سنگینی نیز به دنبال داشته که بخشی از آن را اسپانسرها تقبل کرده‌اند. وی دراین‌باره می‌گوید: «کمترین هزینه صعود چهل هزار دلار، پکیج بعدی آن هفتادوچهار هزار دلار و پکیج فول آن صدوبیست هزار دلار است که من با کم‌ترین پکیج یعنی چهل هزار دلار که یک میلیارد و صد میلیون تومان می‌شود برای صعود آمدم. ۶۵۰ میلیون تومان از هزینه شخصی خودم خرج کردم و ۴۵۰ میلیون تومان هم دیگر اسپانسرها ازجمله شهرداری اصفهان، شرکت اکشن، مجتمع فولاد، قایا و فروشگاه سیاه کمان کمک کردند. پروسه اصلی در یخ و برف با تجهیزات کفش و کلنگ و ابزارهای فنی شروع خواهد شد تا به قله ۸۸۴۸ متری اورست صعود کنم که حدود 45 روز طول می‌کشد. سختی‌های زیادی در این راه خواهم داشت و برای نخستین بار در تاریخ استان اصفهان این کار انجام می‌شود و از مردم می‌خواهم برای موفقیت من دعا کنند. من تنها ایرانی هستم که در سال ۱۴۰۰ برای فتح اورست به‌صورت انفرادی آمدم و با کوهنوردان خارجی که از آمریکا و کشورهای مختلف اروپایی آمدند یک تیم خواهیم شد و به سمت قله اورست حرکت می‌کنیم اما برای صعود به قله‌های هشت هزار متری هرکسی برای خودش بالا می‌رود و اگر فردی در بین راه مشکل پیدا کند باید برگردد و دیگر اعضای تیم کار خود را ادامه می‌دهند.» وی در پایان به شرایط فعلی صعود و مشکلاتی که در بیس کمپ وجود دارد اشاره‌کرده و می‌گوید: «باوجود چهارصد مجوز صعود جهت قله اورست و تعداد شرپاها و خدمه و آشپزهای بیس کمپ، امسال بیش از هزار نفر در بیس کمپ اورست حضور دارند. متاسفانه حال چند نفر از هیمالیانوردان و شرپاها مساعد نبوده که توسط بالگرد (هلیکوپتر) به کاتماندو پایتخت نپال منتقل‌شده و تست کرونای آن‌ها مثبت بوده است.» شایان‌ذکر است قله اورست که بلندترین قله جهان شناخته می‌شود و لقب بام دنیا را به خود اختصاص داده است از جایگاهی ویژه در بین افراد به‌ویژه کوهنوردان برخوردار است. قله اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر در رشته‌کوه‌های هیمالیاست و صعود به آن، نیازمند برخورداری از تجربیات و آمادگی جسمانی و آمادگی روحی ویژه‏ است. تمامی کوه‌نوردان حرفه‌ای صعود به اورست را به‌عنوان هدف مهمی در طول زندگی خود دنبال می‌کنند اما در این میان تنها تعدادی از آن‌ها موفق به صعود خواهند شد و بسیاری دیگر به علت دشواری‌های صعود و هزینه‌های بالا در حسرت آن باقی می‌مانند.

موضوع حذف شده است

وضعیت
موضوع بسته شده است.